2. El konteyner

Günümüzde her alanda büyük bir payı bulunan satışlar arasında olan 2. el satış şekli, son zamanlarda konteyner sektöründe de yoğunlukla tercih edilmektedir. Şirketler vb. kuruluşlar kar amacı gütmeleri nedeniyle ürünleri sıfır olarak satın almak yerine ikinci el olarak satın alırlar. Konteyner sektöründe 2. el konteyner önem görmesinin başlıca sebebi, şirketlerin kısa süre kullanacakları ürüne yüksek miktarlarda para ödemek istememeleridir. Bu düşünce ile hareket eden kuruluşlar kiralama yönteminden veya 2. el konteyner satışından faydalanırlar. Dönemsel bazlı işlerde daha çok tercih edilen bu yöntemler, kullanıcısına iş bittiğinde konteyneri rahatlıkla elden çıkarma imkanı sunar.

2. el konteyner satışı yapan firmaların kaliteyi düşürmeden ürün sunması, kullanılmışlık süresi az ve defosu bulunmayan konteynerlerin satışını yapması firmanın tercih edilme nedenlerindendir. Bu yöntem tercih edilmek istendiğinde piyasanın iyi araştırılması, uygun fiyatlara uygun ürün sunan firmalar tercih edilmelidir. Aksi takdirde piyasanın üzerinde satın alınan bir konteyner iş bittiğinde tekrar satışa sunulduğunda zarar edilmesi muhtemeldir. Firmalar tercih edilirken ürün ve model sayısı fazla ve aynı zamanda sağlam referanslı olmalarına dikkat edilmelidir. ürünlerin alım satım ve montajını kendi bünyesinde barındıran firmalardan satın alınan ürünler, diğer firmalardan satın alınan ürünlere göre fiyat olarak daha uygundurlar. 2. el konteyner satışı yapan firmalardan ürün alınmadan önce ek olarak satış sonrası hizmet, kurulum, nakliye ve garanti gibi konularda güvence istenmelidir. Bütçesine uygun fiyatlarda kendi konteynerine sahip olmak isteyenlerin en çok faydalandığı yöntem olan 2. el konteyner satışı, bu durumda kiralama yönteminin önüne geçer. Kullanım amaçlarına göre satın alınacak olan 2. el konteynerlerde nelere dikkat edilmelidir?

Kullanım Amacına Göre 2. el konteyner Satışları

Yük taşıma amacıyla kullanılacak olan yük konteynerleri, iyi bir piyasa araştırmasıyla kaliteli ve uygun fiyata 2. el konteyner satışı yapılan firmalardan kolaylıkla tedarik edilebilir. Satın alınacak olan yük konteynerinin az kullanılmış olanlarının, defosunun bulunmayanlarının tercih edilmesi gerekir. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda kullanım aşamasında problem yaşanması kaçınılmazdır. Ofis olarak kullanılacak konteynerler 2. el olarak satın alınmak istendiğinde öncelikle genel sağlamlığına ve izolasyonunda kullanılan malzemelerine dikkat edilmelidir.  Elektrik tesisatının sağlamlığı önemlidir çünkü ofis konteynerlerinin vazgeçilmezi olan konu elektriktir. Uygun yerlerde yeterli sayıda prizi bulunan konteynerler tercih edilmelidir. Konteyner içerisinde lavabo vb. sıhhi tesisat gerektiren iç aksamlar istenildiğinde 2. el konteyner satışı yapan firmalara bu şekilde ölçüt verilmeli, buna göre sunulan konteynerlerin sıhhi tesisatlarının borularının sağlamlığına kadar kontrol edilmelidir.

Kullanım sırasında yaşanabilecek olan her türlü problemin gerçekleşmemesi için satın alımdan önce ürünü tümüyle kontrol etmek çok önemlidir. Şantiyelerde genellikle yatakhane ve yemekhane olarak kullanılmak üzere tercih edilen konteynerler 2. el konteyner satışı yapan firmalardan satın alınırken, iç planlamanın iyi yapılmasına ve içerisine yerleştirilecek eşyaların tam olarak sığacağı bir konteyner olmasına özen gösterilmelidir. Dört mevsim kullanılabilmesi ve içerisinde barınan insanların konforunun sağlanması amacıyla tıpkı ofis konteynerlerinde olduğu gibi izolasyon, elektrik ve sıhhi tesisat gibi hususlara dikkat edilmesi gerekir. Yine şantiye veya park, bahçe, panayır gibi alanlarda kullanılan WC konteynerleri de 2. el konteyner satışı yapan firmalardan satın alınabilir. Bu tür konteynerlerde kullanılan mermer, seramik, musluk gibi araçların kaliteli ve az kullanılmış olmasına, varsa sorunlu olan bölümlerinin değiştirilmesine özen gösterilmelidir. Günümüzde 2. el satışın hızla yayıldığı bir alan olan konteyner sektörü, bu hususlar dikkate alındığında uygun fiyatlarla uygun ürünleri satın almamıza olanak sağlar.

2. el konteyner bulmak için araştırma yapacaksak en iyi araştırma yapabileceğimiz yer internet olacaktır. İnternette yapacağımız araştırmalarla konteyner yapan firmaların sitelerinden 2. el konteyner bulmak mümkün olacaktır. Bunun haricinde al, sat siteleri de araştırma yapabileceğimiz yerlerdir. Ancak daha geniş bir araştırma yapıyorsak, tır garajlarını, limanları ve hava alanlarını da dolaşabiliriz. Orada da yük taşıyan firmalar satacakları konteynerleri bırakabilirler. İyice bir inceleme sonucunda 2. el konteyner bulmak hiç de zor olmayacaktır. Ancak bu araştırmayı yaparken yeni konteyner fiyatlarını da bilmemiz gerekmektedir ki 2. el konteyner alırken aldanmayalım.

2. el konteyner hangi sektörlerde daha çok kullanılır?

2. el konteyner ilk bakıldığında kullanım amacına göre şantiyelerde, wc, banyo gibi yine şantiyelerde kullanılan konteyner türleridir. Bunlar için 2. el konteyner tercih edilmesinin nedeni, bu konteynerlerde konforun ve birinci sınıf malzemelerin kullanılmış olması gerekmediğindendir. Bir yük konteyneri bile istenirse şantiyelerde işçilerin yatacakları yerlere dörüştürülebilir. Bununla birlikte yük konteynerleri wc ve banyo konteyneri olarak da kullanılabilir. Küçük tadilatlarla bu mümkündür. Hatta ihtiyacı olanlar için ev olarak bile kullanılmaya müsait duruma çok kolay getirilebilir. Aslında araziniz varsa 2. el konteyner alarak bunu yazlık durumuna geçirmeniz bile mümkündür. Ancak yazlık olarak kullanılacak konteynerlerin izalasyonlu olması daha yerinde olacaktır. Biz yazlıklarımızı genellikle sıcak bölgelerde seçtiğimiz için izalasyon mutlaka önemlidir. Bununla birlikte izalasyonlu 2. el konteyner bulmak da mümkündür. İyice araştırma yapılırsa bu mümkün olabilir.

2. el konteyner yük konteynerlerinde daha sık satışa çıkar. Çünkü firmalar yük taşıma işini bıraktıklarında ellerinde bulunan konteynerleri satmayı düşünürler. Ayrıca titiz firmalar yeni konteyner kullanmayı düşünebilirler. Ya da işlerinin titizliği nedeniyle konteynerlerini yenileme yoluna gidebilirler. İşte bu durumda ellerinde bulunan 2. el konteyner için satış yapmayı düşünebilirler. Bu nedenle de ya kendi firma sitelerinde, ya da ikinci el satış yapan sitelerde ilan vererek konteynerini satmayı düşünebilirler. Sıkı bir araştırmayla konteyner almak istiyorsanız bu ilanları izleyerek veya bizzat söylediğimiz gibi liman, tır garajları ve havaalanlarında bu konteynerlere ulaşabiliriz.

Tüm bunlarla birlikte ev, ofis, şantiye konteyneri de 2. el konteyner olarak karşımıza satılık olarak çıkabilir. Al, sat sitelerinde bu tür ilanlara sıklıkla rastlayabiliriz ancak bu tür konteynerler sabit oldukları için taşınması güçtür. Ama bunlar bulundukları arazi ile de satışa çıkarılabilirler. Ancak bu tür konteynerleri arazisiyle birlikte almak istiyorsak karşımıza tapu işlemleri de çıkacaktır. Ya da arazisiyle birlikte almak istemiyorsak ve sadece konteynerler satılıyorsa o zaman bunları yerinden sökmemiz gerekebilecektir. İşte bu nedenle sabit konteynerlerin satılması güç olabilecekken, yük taşıma işleminin yapıldığı 2. el konteyner dana çabuk satılabileceğinden satışında fazla sorun çıkmayacaktır. O nedenle yük konteynerlerinin satışı daha fazla olabilir.

Hatta örnek olarak alacak olursak iki, üç katlı bir konteyner evin, vela büyük alanlar kaplayan şantiye, fabrika gibi yerlerdeki satılık konteynerlerin sökümü de zaman ve maliyet açısından sorun teşkil edeceğinden bunların satışına sahipleri daha zor karar verebilirler.eğer söküm işlemi hem maddi yönden, hem de zaman yönünden 2. el konteyner almayı göze alabilirseniz, ikinci el konteyner almakta da bir sakınca yoktur. Hele hele yeriyle birlikte satılmıyorsa atölye, şantiye ve atölye gibi yerlerin yapımında kullanılan konteynerleri satmak daha da zordur. Bunların sökümü küçük bir ev konteynerinin satışından hem zaman yönünden, ham da parasal yönden daha fazla olacaktır. Tüm bunlarla birlikte siz konteynerinizi satmayı düşünürseniz her halukarda satabilirsiniz. Sadece fazlasıyla paranız ve zamanınızın olması bu iş için yeterlidir.

Devir ticaret devri olunca insanlar pek çok ürünü ithalat ve ihracat için gönderiyor ya da alıyor. Ama özellikle de uzak yerler arasında gönderim yapıldığında ürünlerin güvenli bir şekilde aktarılması da oldukça zorlaşıyor. Özellikle ülkemiz lojistik olarak oldukça uygun bir ülkedir. Dolayısı ile de pek çok yere ürün gönderimi yapılıyor. Önemli liman kentlerimiz var ve durmadan ürün gönderiminin yapıldığını da söylemek gerekiyor. ürünlerin güvenli bir şekilde gönderilmesi için pek çok ayrıntıya da dikkat etmek gerekiyor. Mesela hava, kara, deniz ve demiryolu taşımacılığında en çok kullanılan şeylerden biri yük konteynerleridir. Çünkü konteynerler olmadan ürünleri güvenli bir şekilde bir yerden başka bir yere göndermek ne yazık ki mümkün değildir. Aslına bakılırsa konteyner almak isteyen kullanıcılar genellikle sıfır konteynerlere yöneliyor. Ama 2. el konteyner satın almanın sıfır almaktan çok da fazla farkı yok. Karşılaştırma yapıldığında sizler de göreceksiniz.

  • öncelikle sıfır konteynerler ürünlerinizi güvenli bir şekilde bir yerden başka bir yere gönderirken ikinci el konteynerler de aynı işlemi yapıyor.
  • çelik çok kullanışlı ve ömürlük bir ürün olduğu için sıfır konteynerler de ikinci el konteynerler de her zaman uzun ömürlü oluyor.
  • Sıfır konteynerler de ikinci el konteynerler de soğutma ve havalandırma sistemlerine sahip oluyor.
  • İkinci el konteynerler ile sıfır konteynerler arasındaki farklara değinecek olursak sıfır konteynerlerin garanti kapsamlarının daha uzun olduğunu söyleyebiliriz.
  • Görüntü açısından da sıfır konteynerler ikinci el konteynerlere göre biraz daha temiz görülmektedir.

Yani anlayacağınız gibi 2. el konteyner ile sıfır konteyner arasında çok da fark yoktur. Sadece garanti kapsamına çok önem veriyorsanız o zaman sizler de sıfır konteynerleri değerlendirin. Ama aralarında fiyat olarak ciddi bir fark bulunuyor. Çünkü 2. el konteyner fiyatları çok daha uygundur ve müşterilerin de ceplerini yakmaz. Bu nedenle de mantıklı hareket etmek istiyorsanız o zaman 2. el konteyner satın almalısınız.

Yük Konteynerlerinin özellikleri

öncelikle büyük firmalar için yük konteynerlerinin önemi oldukça büyüktür. Çünkü neyin nereye taşındığı firmalar için oldukça önemlidir. Bu konteynerler sayesinde hem katı hem de sıvı malzemelerin taşınması oldukça kolaydır. Aynı zamanda da yük konteynerlerinin boyutlarına da kullanıcılar karar vermektedir. Özel üretim yapıldığı için de tüm konteynerlerin sizlerin hizmetinde olacağından emin olabilirsiniz. Bu 2. el konteyner taşıma kapasitesine değinecek olursak her bir kenarı 96 tona kadar ağırlık taşıyabiliyor. Bu sayede de içlerine çok fazla ürün yüklemesi yapabiliyorsunuz. Tabi ki bu konteynerlerin çelikten mi yoksa alüminyumdan mı yapıldığı da önemli bir konudur.

Yük konteyneri satın alırken seçmiş olduğunuz firmaya da önem vermelisiniz. Çünkü sektör çok büyük olunca sizlere sunulan ürünlerde de fazlaca fark bulunuyor. Sizlerin amacına uygun olan ve sizlere hizmet vermek amacına uyan konteynerleri tercih etmelisiniz. Özellikle de çelik olan konteynerler tarafından tercih etmelisiniz. Çünkü çeliğin dayanımı çok daha yüksektir. Hem ısıya hem de ışığa karşı direnci fazladır. Yani bu konteynerler sayesinde güvenli bir şekilde ürünlerinizi istediğiniz kadar uzağa gönderebilirsiniz. Eğer kaliteli bir firma ile anlaşırsanız o zaman daha iyi hizmet alırsınız. Yıllık konteyner bakımlarını yaptırır ve taşıma işleri için de bu firmalardan yararlanırsınız. Aynı zamanda da 2. el konteyner satın almak istiyorsanız bunu bireysel bir satıcıdan değil de bir firmadan almak çok daha güven verecektir. Bu nedenle de öncelikle satın alacağınız firmayı iyi bir araştırın sonrasında da net kararınızı verin.

Avrupa konteynerların yaygın kullanımına bizden çok önce başladı. 2. el konteyner pazarının hızla gelişmesi de, bunu takip etti. Türkiye’de yük taşımacılığı için konteynerlar uzun süredir kullanılıyor olsa da, farklı kullanım alanların yaygınlaşması yeni yeni mümkün oldu. Son yıllarda Türkiye’de de 2. el konteyner pazarı hızlı bir gelişim gösteriyor. İkinci el konteyner pazarı kullanıcılara geniş bir ürün yelpazesinde ekonomik modeller sunabiliyor.

2. El Konteyner Fiyatları

  • Yük Konteynerları

Yük konteynerları, ulaşımı sağlanan ürünlerin sayısının ve çeşitliliğinin artışını sağlamıştır. Özellikle özel tasarım konteynerların yaygınlık kazanması, daha önce uzun mesafelerde taşınması mümkün olmayan ürünlerin uluslar arası taşımacılık standartlarına göre taşınabilmeleri imkanını yaratmıştır. Sıvı ürünlerin taşınmasını sağlamak için, içine tüp yerleştirilen konteynerlar önemli bir ihtiyaca cevap vermiştir. Soğutuculu konteynerlar, gıda ürünlerinin uzun mesafelerde tazelerinin korunmasını ve kaliteli bir hizmeti mümkün kılarak, gıda sektörünün gelişmesine de katkı sağlamıştır.

Türkiye’de 2. el konteyner, en çok satılan ürünler, yük konteynerlarıdır. Farklı şehirlerde şubeleri olan üretim firmaları, gıda firmaları, ilaç firmaları, vs. yük konteynerlarının işlevselliğinden faydalanmaktadırlar. Taşınacak ürünün niteliğinin yanı sıra, taşıma araçlarının yapısına ve boşaltma işlemlerine uygun tasarlanmış yük konteynerları, hem kara taşımacılığında hem deniz ve hava taşımacılığında tercih edilmektedirler.

  • Konut & Ofis Konteynerları

Konut ve ofis konteynerları, dayanıklı ve taşınabilir yapıları sayesinde betonarme yapıların egemenliğindeki günlük yaşama önemli bir değişiklik katmıştır. Konut ve ofis konteynerları ortalama üç gün içinde kurulabilmektedir ancak bu süre temel yapımı ile birlikte on günü bulabilmektedir. Kullanıcılar kişisel ihtiyaçlarına ve iş yerlerinin gelişim özelliklerine göre özelleştirilmiş konteyner yapılarla, ekonomik ve mobil imkanlar kazanabilmektedir. Gelişmiş ısı ve ses yalıtım sistemlerinin kullanılabildiği konut ve ofis konteynerları, kullanıcılar kışın soğuktan, yazın sıcaktan korunabildikleri ideal yaşam ve çalışma alanlarına kavuşabilmektedirler.

Türkiye’de ikinci el konteyner konut konteynerları açısından yaygınlık kazanmakla beraber, yük konteynerları kadar fazla ürün bulmak henüz mümkün değil. Buna rağmen standart ve özel tasarım konteyner yapılar hızla şekillenmektedir.

  • Tuvalet Konteynerları

Tuvalet konteynerları özellikle festival alanlarında sıkça kullanılmaktadırlar. Gezi alanlarında, çarşılarda, belediye ve kamu etkinliklerinde yaygın bir kullanım alanı oluşmaktadır. Kullanıcılara, organizatörlerle ve kamuya açık alanlarda ihtiyaçların karşılanması için pratik çözümler sunmaktadır. Kabin sayısı ve duş özelliklerine göre farklı fiyatlandırmalar alabilmektedirler. Özellikle taşınabilir olmaları sayesinde 2. el konteyner pazarında tercih edilmektedirler.

Konteynerların sürekli gelişim göstermeleri ve özel tasarım konteyner ürünlerinin gündelik yaşamda iyice yer etmesi, 2. el konteyner önemli bir canlılık getirdi. Kullanıcıların daha ekonomik ürünlere kavuşma imkanı kazandığı 2. el konteyner, ürün yelpazesinin çeşitliliği ile büyük ve durağan olmayan bir pazar haline geldi. Pazarın gelişimi, şüphesiz ki, konteyner yapıların günlük yaşamımızda edindiği yer zamanla daha da büyük hale getirecektir. Yatırımcıların konteyner yapılarına ve 2. el konteyner pazarına duydukları ilginin artması, konteyner yapılarının gelişimini desteklediği gibi özel tasarım ürün yelpazesini de çeşitlendiriyor. Olasılıkla, gelecekte betonarme çevre düzenlemesinin yerine, artan nüfusun ihtiyaçlarına cevap verebilecek, daha ekonomik ve pratik yapılar olarak konteyner yapıların tercih edilişi artacaktır. Böylece konteyner yapıların geri dönüşüm özellikleri sayesinde ülke ekonomilerine de olumlu katkılar sağlanacaktır. Hem de kullanıcılar için daha pratik ve keyifli yaşam alanları oluşturulacaktır. Konteyner yapıların sunduğu görsel ihtimaller de, şehir planlamasında konforun ve görsellik keyfinin arttığı gelişimlere olanak sağlayacaktır. 2. el konteyner hızlı gelişimi de, kullanıcıların bu imkanlara erişebilirliğini arttıracaktır.

Firmamız Her Türlü 2. el konteyner Temininde Bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir