40 HC Konteyner

40 Hc iso yük konteyner daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip olan uzun ve geniş konteynerlerdir. Başındaki HC aslında İngilizce High Cube kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçede tam karşılığı olmayan bu kelime üst model ya da geniş küp anlamlarına gelmektedir. Özellikle gemi taşımacılığında ve uluslararası taşımacılıkta kullanılan bu modeller ile daha büyük transferler yapılmaktadır. Örneğin yurt dışından gelen arabalar ve motorlar bu konteynerler ile taşınmaktadır. 40 Hc iso yük konteyner standart ölçüleri şu şekilde olmaktadır. 12,03 mm uzunluğu, 5,66 metre genişliği, 2,695 mm ise yüksekliği bulunmaktadır. Bu tip konteynerler ile yapılacak maksimum taşıma yükü ise 32,500 Kg olmaktadır. Yükleme hacmi ise 76,0 metre küp değerinde olmaktadır.

75.3 m³ hacminde ve azami brüt ağırlığı 30,848 kg olan 40 HC konteynerların

Dış Ölçüleri:

Uzunluk: 12.192 m

Genişlik: 2.438 m

Yükseklik 2.896 m’ dır.

İç Ölçüleri:

Uzunluk: 12.000 m

Genişlik: 2.311 m

Yükseklik: 2.650 m ‘dir

Kapı açıklığı genişliği: 2280 m, yüksekliği ise 2650 m ‘dir.

2002´den bu yana 40 HC iso yük konteyner için maksimum brüt ağırlık 32,500 kg kapasitesindedir.

 40 HC ISO Yük Konteyner Kullanım Amaçları

Kullanım şekline, kullanım amaçlarına,  kullanılan malzemeye ve taşınacak olan ürünlerin özelliklerine göre farklı ölçülerde tasarlanmış çok çeşitli konteynerlar mevcuttur. Örneğin; sıvı ürünler için tasarlanmış tanklı konteynerler ve yükleme boşaltma tekniği açısından farklı olan üstü açık konteynerler olduğu gibi, bozulma ihtimali bulunan ürünler için soğutmalı konteynerlar bulunmaktadır. Bu konteynerlar genişliklerine, yüksekliklerine, taşıma kapasitelerine göre de sınıflandırılırlar.  Hem ürün kalitesinin korunması, hem güvenlik, hem konfor, hem maliyet, işçilik,   alternatif taşıma modelleri,  hem zaman; yük kapasitesi ve diğer farklı bütün faktörler göz özünde bulundurulduğunda konteynerlar tercih sebebidir. Uluslararası ticarette ve özellikle deniz yolu yük taşımacılığının %80 ‘inin konteynerlar aracılığıyla yapıldığını biliyoruz. Gıda ürünlerinden tutun da, dayanıklı tüketim mallarına, her türlü ham madde,  sanayi ekipmanlarından,  her türlü yedek parçalar,  tarımsal malzemeler,   inşaat malzemelerine, sağlık ürünlerinden; tehlikeli maddelere kadar uzanan çok geniş bir taşıma ağına sahip olan bu ekipman sistemi taşımacılık sektöründe hatrı sayılır bir paya sahiptir.

Bu ekipman türlerinden biri olarak 40 HC ISO yük konteyner,  diğerlerine nazaran daha hafif ama volümü yüksek malların taşınmasında kullanılır. Yükseklikleri standart 40 konteynerlara oranla 30 cm daha fazla olduğu için yükseklik değeri açısından daha fazla yer kaplayan malların taşınmasında tercih nedenidir.  Tıpkı diğer modellerinde olduğu gibi 40 HC konteyner farklı ulaşım kanallarıyla taşınabilir. Gerek kara yolu, gerek demir yolu, gerekse deniz yolu ulaşımları gibi. Alt kısımlarında, yere sabitlemek amacıyla kullanılan kilit sistemi sayesinde sayısı birden fazla olan konteynerleri de tek seferde ard arda ulaştırmak mümkündür. Ayrıca yedi kat üst üste gelecek şekilde de istiflenebilme özellikleri mevcuttur.  Bu da zaman ve maliyet tasarrufları açısından son derece önemlidir. Uluslar arası taşımacılık sözleşmeleriyle de garanti altına alınan bu sistemin parçalarından biri olarak 40 HC Konteynerler ikinci el temini ülkemizde de son derece mümkündür.

40 HC ISO yük konteyner da yüksek tonlarda çelik kullanıldığından yük taşıma işlevlerini tamamladıktan sonra geri dönüşümsel olarak değerlendirilebilirler. Özellikle sağlamlıkları açısından inşaat sektöründe tercih nedeni olabilir. Sadece inşaat sektörüyle sınırlı kalmayıp daha pek çok alanda yeniden kullanılabilirler, ancak geri dönüşüm maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda çeliğin eritilmesi işleminde çok fazla enerji kaynağı gerektirdiğinden ve bu kaynak kullanımı maliyeti artıracağından dolayı özellikle daha az geri dönüşüm maliyeti olan sektörlerde kullanılabilir. Kullanılmış konteynerlardan çok çeşitli binalar, insan ve hayvan barınakları, iş yerleri, askeri barakalar, sığınma merkezleri, depo alanları yapılabilir. Sağlam ve kullanışlı yapısı bu alanlarda kullanmak için çok elverişlidir. Dünya çapında farklı alanlarda kullanılmakta olan milyonlarca adet konteyner olduğu bilinmektedir. Bu Özelliği de göz Önünde bulundurulduğunda verimlilik derecesi çok iyi ve tercih oranları çok yüksektir. Diğer modellerine oranla 40 HC ISO yük koyterner sağladığı 30 cm lik fazla alan ise daha fazla hacimde ürün taşınması anlamına geldiğinden oldukça avantajlı ve bu ekipmanın Özellikle tercih edilme nedenlerinden yalnızca biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir