Atık Konteyner

Atık konteyner evsel atıkların ve tıbbi atıkların güvenli ve temiz bir şekilde depolanmasını sağlar. Plastik olduğu gibi demir malzemelerden de yapılmaktadır. İsteğe göre tekerlekli küçük ebatlarda olduğu gibi çok büyük ebatlarda da yapılması mümkündür. Genellikle standart ölçüler kullanılmaktadır. Atık konteyner üretimleri Avrupa standartlarına göre üretilmesi ve gerekli tüm tekniklerin konteyner üzerinde bulunması zorunludur. Bu standart düzenlemelere uymayan atık konteyner satışları gerçekleştirilmez. Bu şekilde hatalı malzeme satan işletmeler ise denetleyici kurumlar tarafından cezalandırılır hatta işletmeye kapatma cezası dahi verilebilir.

  • Atık konteyner DIN 30700 ve EN 840 kurallarına göre üretilmektedir.
  • Dökülmelerinde ve taşınmalarında en ergonomik şekillerin kullanılması gerekir.
  • UV ışınlarına, soğuğa ve sıcağa dayanıklı olmalıdır.
  • Tekerleklerinin problemsiz çalışması için tekerlek yüzeylerinde lastik bir kaplama olması gerekir.
  • Her türlü atık konteyner için kabartma, sıcak damgalama ve bölme eklenebilir.
  • Atık konteyner ürünlerinde istenen her renk bulunabilmektedir.
  • Atık konteyner kullanılacağı alana göre önceden belirlenmekte ve kullanılacağı alan ile alakalı üzerine işaret koyulmalıdır.

Atık Konteyner Sayesinde Tüm Atıklar Güvenli Depolanma İmkânı Bulur

Atık konteyner çevre temizliğinin ve güvenliğinin sağlanmasında çok önemli bir noktada durmaktadır. özellikle çöplerin ve atıkların gelişi güzel atılmaması ve korunaklı şekilde muhafaza edilmesi için atık konteyner kullanılması şarttır. Bu konteyner ürünlerinin satışları gerek internet üzerinden gerekse fiziki olarak gerçekleşebilmektedir. İnternet satışlarında adrese teslim nakliye hizmetleri ve uzun yıllar kullanım garantisi de sunulmaktadır.

Günlük hayatımızda belki de en çok kullandığımız ve gördüğümüz konteyner çeşidi olan atık konteyner şüphesiz ki dünyanın temiz kalmasının en önemli çözüm yollarından biridir. Konteyner sektörünün en çok çeşidinin olduğu ve üretiminin nispeten daha zor olduğu bölümüdür. çünkü bu çeşitler hem yapı maddesine hem de ölçü alternatiflerinin çok sayıda olmasına göre değişmektedir. Atık konteynerler için çözüm;

  • Plastik atık konteyneri
  • Çelik atık konteyner
  • Galvaniz atık konteyner

Olmak üzere birbirlerinden ayrılmaktadır. Günümüze kadar sokak ve mahalle aralarında plastik atık konteynerleri kullanılmaktaydı. Genellikle akıtma yöntemi ile üretilen bu konteynerler şuanda hala verimli olarak kullanılmaktadır. Ancak dayanıklılığının demir-çelik gibi materyallere göre daha düşük olması avantajını düşürmektedir. Büyükşehir belediyeleri tarafından yaptırılan metal atık konteyner çeşitleri, dayanıklılığı ve kolay kolay delinmediği için sızdırmazlık güvencesi ile kullanılmaktadır. Ayrıca çöp kamyonlarının da arkasında bulunan mekanizma bu konteyner çeşidine girmektedir. Pek çok ülkede şehir çöplüklerinin düzenlenmesi, özellikle metal atıkların, plastik toz haline getirilen atıkların taşınması ve sevk edilmesinde kullanılan kimyasal atık konteyner, sadece minyatür cadde boyutlarında değil, standart 20 ve 40 feet ölçülerinde de üretilmektedir.

Atık Konteyner Fiyatları

Plastik geri dönüşüm fabrikalarının da çoğunlukla kullanmış olduğu bu çeşit, üstü açık ya da kapalı olarak üretilmektedir. üstü açık olan atık konteynerler, fabrikaların tahliye hortumları sayesine kısa sürede dolmakta, talep doğrultusunda doldurma işlemi bittikten sonra üstü kapak şeklinde açılıp kapanır yapıldığından kapatılabilir. üstü kapalı olanlar ise, yandan ya da arka noktasından çift kapaklı ve tek kapaklı olarak üretilebilmektedir. çift kapaklı atık firmaları ve belediyelerce geniş yer alanı sebebi ile daha çok tercih edilmektedir. Hurda ve presleme yöntemleri ile ezilen küçültülen otomobillerin taşınmasına da çözüm getiren atık konteyneri yöntemi ülkemizde belediyelerin tamamı tarafından kullanılmaktadır.

Estetik ve dikdörtgen prizması görünümü ile çöp dağlarının biçimsiz görüntüsünü düzene sokan konteyner teknolojisi henüz ülkemizin her çöp barındırma noktasına yayılmış olmasa da, konteyner sektöründeki lider firmalar bu amaç uğruna çalışmaktadırlar. Aynı zamanda koku sızdırmama özelliğine de sahip olan konteynerler çevredeki yerleşimin kötü koku ile muhatap olmamalarını ve rahatsız bir yaşam sürmemelerini sağlar. Eskiden siyah plastik poşetlerle kapı ya da sokağa çıkarılan çöpler, atık konteyner teknolojisi ve üretim hızı sayesinde hem bulaşıcı kolera, tifo gibi hastalıklardan kurtulmuş hem de daha temiz bir çevre için gereken adımın atılmasını sağlamıştır. Fiyatları açısından oldukça uygun olan bu çeşitler belediyelerin belirlediği standartlarda ve renklerde üretilmektedir.

Genelde yeşil olması kararı alınan atık konteyneri için çözüm normal vatandaşlar tarafından bahçe ya da kendi işletmelerine alınabilmektedir. Plastikten ziyade metal atık konteyner tercihinin sebebi hırsızlık ve kırılma sorunlarına karşı koyabiliyor olmasıdır. Metal bölgesinden zincir ya da asma kilit vasıtası ile sabitlenebilen konteynerler aynı zamanda çöp kamyon ve toplama araçlarının mekanizmaları sayesinde el ile kaldırılması ve taşınması iş yükünden temizlik işçilerini kurtarmaktadır. Genellikle tekerlekli olarak üretimi yapılan bu depolama araçlar, ağırlığı ne olursa olsun tekerlekleri sayesinde gerekli aktarma bölgelerine kadar sürülebilmektedir. Ayrıca metal içeriklerden yapılan kapakları ağırlıkları sayesinde sokak hayvanlarının karıştırma ve dağıtmalarına da engel olmaktadır. Günümüzde yeni ve büyük yerleşim alanlarında yerin altına gömülü atık toplayan ve muhafaza eden büyük çöp konteynerleri bulunmaktadır. Taşıma aracının mekanizmasına bağlanan bu çeşitler ilerleyen teknoloji ve belediyelerin ekonomik güçlerine göre gün geçtikçe daha yaygınlaşacaktır. Bu sayede tüm koku ve rahatsız görünüm ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir