Çelik Konstrüksiyon Yapılar

Çelik konstrüksiyon yapılar taşıyıcı kolları çelikten üretilen yapılardır. Bu yapılar özellikle deprem bölgelerinde tercih edilirler çünkü karkas veya betonarme yapılara göre bu yapıların yıkılma, göçme durumu daha zordur. ülkemizde şehirleşen bölgelerin büyük çoğunluğu deprem bölgelerinde olduğu için bu yapılar gözde olmaya başlamıştır. Aslında çelik konstrüksiyon geçmişte çok da tercih edilen yapılar değildi. Çünkü maliyet bakımından çok yüklü oluyor ve yapımı bakımından çok zaman alabiliyordu. Bu sistem yaıplamak istenirse çelik kafesleri kuracaklar başka çalışıyorlar, cephelerin yapımı ayrı oluyor ve pencere kapı gibi bölümler de ayrı ustalar tarafından yapılıyordu. Günümüzün teknolojisiyle bu saydığımız her şey bir fabrikada aynı anda yapılıp, yapının kurulacağı yere götürülüp kurulabiliyor. Bu nedenle bu yapıların maliyeti daha az, kurulumu daha çabuk oluyor. Önceleri daha çok binalar karkas yapılıyor ve çok katlı olmadıkları için maliyetleri de betonarme ve çelik konstrüksiyon yapılar karşısında daha ucuza mal edilebiliyorlardı. Şehirlerde yapı ustaları ekipler kuruyor, betonlarını kendileri karıyorlar, duvarları kendileri yapıyorlardı. Müteahhit de denilen bu kişiler malzemeyi sağlam yapsalar bile işçiliğini kendileri yaptıkları için karkas binalar daha az maliyeti olduğundan daha fazla rağbet görebiliyordu. Ancak günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle betonarme ve çelik konstrüksiyon maliyet bakımından daha ucuz olmaya başladı ve bu yapılar daha tercih edilir duruma geldi.

Çelik konstrüksiyon yapılar nerelerde kullanılır?

Ayrıca bu yapıların taşıyıcı direkleri çelikten üretildiği için fabrika binaları, hangarlar, spor tesisleri depolar ve atölyelerde tercih edilirler. Bu tür yapıların hafif olması depremde de daha az yüklenmeye maruz kalacağından yıkılma ve göçmeye karşı diğer yapılara göre avantajlıdır. Çelik konstrüksiyon diğer yapılara göre daha az maliyetle ve daha kısa zamanda yapıldıkları için hem maddi olarak tasarruf, hem de zamandan tasarruf ederek tercih edenleri memnun eder. Her şeyin fabrikalarda yapılarak sadece kurulum için araziye gelindiğinden zaman açısından da çok daha kısa sürede kurulabilen bu yapılar, vakit nakittir diyen girişimcilerin tercih sebebi oluyor. Çelik işini ayrı, kapı, pencere işini ayrı, iç dizaynını ayrı kişilerin yapmadığı, her ustanın bir fabrika altında çalıştığı, fabrikasyon malzemelerin üretildiği bu tür yapıların yapımında hem titizlik, hem de sağlamlık bakımından avantajlara sahiptir.

Çelik konstrüksiyon yapılar diğer yapı sistemlerine göre çok zaman içinde değişmeyen ve deforme olmayan özelliklere ve yapım kolaylığına sahiptir. Dış yüzey eskise ve yıpransa bile çelik sisteme bir şey olmayacağından çok düşük maliyetlere dış cepheler de daha sonradan yaptırılabileceği için çelik yapıların tercih nedeni olması da sağlanıyor. Çelik konstrüksiyon yapılar, bina, ev, yapı gibi yapılar olarak güvenli, ekonomik ve hızlı olması nedeniyle tercih sebebi olurlar. Bu yapılar belirli özelliklere sahip olmaları nedeniyle hızla yaygınlaşan çelik yapı sistemleridir.

Çelik konstrüksiyon yapımı bakımından kurulumu hızlıdır. İstendiği zaman sökülüp takılma özelliğine sahiptir. Eğer çelik konstrüksiyon yapıları kurmaya karar verdiyseniz ve bu yapıyı yapacağınız yer sizin değilse, kira olarak araziyi tuttuysanız da üzülmeyin, kira kontratınız bittiğinde çelik konstrüksiyon yapılar kolayca sökülerek istediğiniz başka bir yere taşınabilirler. Bu nedenle sabit yapılara göre fabrika, depo, hangarlar, spor tesisleri, depolar ve atölyeler gibi yerlerde daha çok tercih edilirler. Yapımı ve araziye yerleştirilmesi çok basit olduğu için bina yapımının mümkün olamayacağı zamanlarda da bu tür yapılar tercih edilirler.

Çelik konstrüksiyon yapılar geniş arazilere ve istenilen her türlü yere monte edilebilecek yapılardır. Ayrıca istediğiniz büyüklükte ve yükseklikte bu yapıları kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir