Konteyner

Günümüz çalışma alanlarının modern yapıları olan konteyner, gerek inşaat şantiyelerinde gerekse de kişisel kullanım alanında sıkça kullanılmaktadır. Pratik kullanımı ve taşıma kolaylığı sayesinde barınma ve her türlü ihtiyaca uygun modernize edilebilir ve özel imalat konteynerlerle çalışma alanını en uygun kullanıma açabilirsiniz.

Aktim; olarak değerli müşterilerimizin hayallerini tasarlayıp huzurlu mutlu ve güvenli yaşam alanlarını uzman kadromuzla, her bütçeye uygun olarak öncelikle kalite esasına dayanarak üretmeye devam ediyoruz. Firmamız da 4 çeşit konteyner üretilmektedir.

 • 0 50 trapez saçlı vidalı
 • 0 70 saçlı kaynaklı
 • Sandwich panel sistemli
 • Demonte konteyner.

Ayrıca Aktim konteyner olarak çelik yapılar,  fabrikalar depolar üretmekteyiz. Prefabrik yapılarda öncü kuruluşlardan bir tanesiyiz.
Aktim olarak, firmamız ISO 9001-2000 yönetim sistem belgelidir. üretimde kullandığımız tüm malzemeler TSE ve CE belgeli A kalite malzemelerdir.ürettiğimiz konteynerlar firmamızın garantisi kapsamındadır.

Yaptığımız konteynerlerin kullanım ömrü çok uzun olmakla birlikte ısı ve ses yalıtımı maksimum seviyededir. Paslanma sorunu yoktur dolayısıyla uzun yıllar bakım gerektirmez.

Aktim Konteyner firması olarak,satılık ve kiralık sektöründe öncü firma olma yolundayız. Kiraladığımız her çeşit konteyneri sıfır olarak imal etmekteyiz,müşterilerimize yeni olarak sunmaktayız. Sürekli olarak yaptığımız konteyner çeşitlerimizi aşağıda sunacağız.

Konteynerlarımız her iklime ve hava şartlarına dayananıklı ortama müsait olarak üretildiğinden genelde inşaat firmaları, maden ocakları, belediyeler, kamp alanları ve mühendislik firmaları tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca insanlarımız yaşam alanı olarak arazilerinin üzerine beton atmak sureti ile kullanmaktadırlar. Aktim olarak, demonte konteyner da üretmekteyiz.

Nakliyeden tasarruf edilmektedir. Normalde bir tır üzerinde iki konteyner taşınırken demonte konteyner da 8 ile 12 konteyner arası taşınmaktadır.Bu da nakliye ücretlerini aşağı çekmektedir. Aktim olarak 1 katlı,çift katlı, 3 katlı konteyner çeşitleri üretmekteyiz. Yurt içi ve yurt dışında şantiyeler kurmaktayız.İsteğe bağlı olarak içlerinde her türlü teknolojiyi barındırmaktayız. (Su, elektrik, bilgisayar, internet, klima vs gibi)

Aktim olarak hedefimiz yurt içi ve yurt dışında firmamızı saygın bir noktaya getirmektir.çeşitli çözüm ortaklarımızla güzel projelere imza atmaktayız. Müşterilerimizin ürünlerimiz hakkındaki düşünceleri bizi çok mutlu etmektedir.Bu da bizi ileriye dönük,daha azimli çalışma arzusu içinde olmamızı sağlamaktadır. Konteyner kiralama, asgari bir aylık olup fiyatlarımız süre uzadıkça aşağı çekilmektedir. Kiralık konteynerlar da ürünümüzü teslim aldığımızda hasar tespiti yapmaktayız bunun sonucunda oluşabilen hasarları,kiralayan firmaya fatura etmekteyiz. Kullandığımız teknolojiyi her geçen gün geliştirme çabasındayız. Konteynerlarımızın depreme dayanıklı ve uzun ömürlü olması, ayrıca paslanma sorunu olmaması ve ekonomik olmasından dolayı tercih edilme sebebidir. Deprem yönetmeliğine uygun olarak prefabrik yapılarda her özelliğe göre yapılar üretmekteyiz. İstek doğrultusunda içlerine sauna, lambiri, duvar kağıdı, çelik kapı, panel kapı, şıngıl, izocam, şömine, kiremit çatı, betoban, alçıpan, balkon, hazır mutfak, banyo, wc, teras katı koyuyoruz. Siz hayal edin biz gerçekleştirelim.

Konteynerlerin en eski kullanılma şekli taşımacılıkta kullanılan konteyner türüdür. Konteynerler, 1972 yılında çıkarılan konteyner sözleşmesine göre konteynerler onay plakasına sahip olmalıdır. Taşımacılıkta kullanılan konteynerlerin, taşımacılığa ve uluslararası standartlara uygunluğu da önemlidir. Bu nedenle uluslararası taşımacılıkta standartlar çok önem arz etmektedir. çünkü gümrüklerde konteynerlerin ebatları ve taşımacılığa uygunluğu da göz önüne alınmaktadır. Ayrıca bu sözleşmeye uygun olarak imal edilmelidir. Bununla birlikte konteynerler çeşitli araçlarla taşımacılık yapılabilecek türde olmalıdır. Günümüzde konteyner dendiğinde hemen aklımıza gemiler gelir. Konteynerlerin taşımacılıkta en sık kullanıldığı taşıma vasıtaları gemilerdir. Büyük vinçlerle konteynerler gemilere yüklenir ve gemilerden boşaltılır. Ayrıca uluslararası ve şehirler arası taşımacılıkta da tırlar vasıtasıyla konteyner ile taşımacılık yapılmaktadır.

Konteynerler Fiyatları Ne Düzeyde?

Konteyner günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Konut, çöp, tuvalet, ofis, lojistik, demonte ve en eski şekliyle taşımacılıkta kullanılan konteynerler birçok alanda konteyner kullanılmaktadır. Konteynerler şantiyelerde de konteynerler tuvalet, yatakhane, ofis ve bunun gibi amaçlarla kullanılabilirler. Konut ve ofis olarak kullanılan konteynerlerde tuvalet, duş gibi kullanım alanları olduğu gibi, ayrıca evlerde olduğu gibi 1+1, 2+1 gibi odalara ayrılan konteynerler de vardır. Bu konteyner fiyatları konusuna gelecek olursak, bunların fiyatları kullanıldıkları amaca göre değişir. Ayrıca konteynerin içinde kullanılan malzeme de önemlidir. Konteyner yapımında kullanılan malzemenin çeşidi, kalitesi fiyatları etkileyebileceği gibi, malzemenin kalınlığı, inceliği de fiyatlar konusunda çeşitliliğin olmasına neden olmaktadır. Bunlar da konteyner fiyatları için etkili olabilir.

Yapımında neler kullanıldığı, hangi malzemelerin hangi kalitede olduğu çok önemlidir. Ev, ofis veya banyo, tuvalet konteynerlerinde bulunması gereken klozet taşının kalitesinin bile fiyatlarda etkili olacağı muhakkaktır. Bununla birlikte taşımacılıkta kullanılan konteyner fiyatları daha uygun olurken, diğer hizmetlerde kullanılan, yani şantiye, ofis, ev, duş, tuvalet gibi konteynerlerde, konteyner fiyatları değişiklik göstermektedir. Konteynerlerin her çeşidinde kullanılan malzeme değişik olduğu için fiyatlar da çeşitlilik gösterebilmektedir. Bununla birlikte kullanılan malzemenin de konteyner fiyatları üzerinde etkisi bulunmaktadır. Konteyner yapım firmaları eğer iç düzenlemede kaliteli malzeme kullanıyorsa bu da konteyner fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Bu durumda fiyatlar yükselebilmektedir. Mesela ev ve ofis olarak kullanılan konteynerlerde pencerelerin de olması gerektiğinden bu maliyetler de konteyner fiyatları üzerine etki edebilmektedir.

Konteyner imalatı üzerine çalışan firmalar kendi konteynerlerini tanıtabilmek için çeşitli kullanılmış ve yeni eşya satan sitelere reklamlar vermektedirler. Bu sitelerde ayrıca yeni ve eski konteynerler hakkında bilgi ve fiyatlandırma mevcuttur. Konteynerler ile ilgili her türlü bilgiye bu siteler sayesinde de ulaşmanız mümkün olacaktır. Kendileri de firma olarak internet sitesi açarlar ve burada konteynerler ile ilgili bilgileri sunarlar. Konteyner fiyatları da bu bilgiler arasında olabilir. Ancak genellikle kendi sitelerinde fiyat vermemekle birlikte konteyner fiyatları hakkında bilgi almak için firmalarına gelmelerini isterler.

Ancak işe alım satımı yapan sitelerde konteyner fiyatları ile ilgili yeni ve eski konteyner fiyatları verilebilmektedir. Eğer konteyner hakkında bilgi almak istiyorsak internette kısa bir gezinti bu isteğimizi karşılamaya yetecektir. Konteyner yapım firmaları ve satan firmalar sitelerinde size yetecek kadar bilgiyi barındırmaktadır. Yeni konteyner fiyatları ise firmaların sitelerinde bulunmadığı için ancak malzeme satan internet sitelerinde olacağında oralardan fikir edinmeniz doğru bir davranış olacaktır. Eğer bu siteler size tatmin edici gelmiyorsa yapabileceğiniz en doğru hareket konteyner yapan ve satan firmaların internet sitelerinden alacağınız telefon numarası ile telefon ederek fiyatları öğrenebilirsiniz.

Günümüzde konteyner pazarı farklı işlevlere sahip konteynerlarla sürekli büyüme göstermektedir. 1970li yıllarda ISO standartlarının uygulamaya girmesiyle, taşımacılık sektöründe yaygınlık kazanan konteynerlar, zaman içinde farklı işlevlerin de hizmetine sunulmuştur.

Konteyner Pazarında Bulunabilecek ürünler

 • Yük konteyner
 • Konut konteyner
 • Çöp konteyner
 • Ofis konteyner
 • Atölye konteyner

Konteyner pazarında konteyner fiyatları genel olarak beş koşuldan etkilenerek  şekillenir;

 • Yeni olması ya da ikinci el olmasına göre farklı fiyatlarla listelenebilirler.
 • Malzemeler çoğunlukla yurtdışından geldiği için, fiyatları döviz kurlarına göre değişim gösterebilir.
 • Ürünün firmanın stoklarındaki durumu, liste fiyatlarını etkileyebilir.
 • Ürünün yerleştirileceği bölgenin özelliklerine göre farklı fiyatlandırmalar uygulanabilir.
 • Özel tasarım ürünlerde, firma işin niteliği ve büyüklüğüne göre farklı fiyatlar önerebilir.

Konteynerların Kullanım Alanları

 • Yük Konteynerleri

Konteyner pazarında yük konteynerlarının özellikleri üreticisine ve kullanım şekillerine göre değişebilmektedir. Standart konteynerlar tek ucuna yerleştirilmiş kapılardan ve duvarlarındaki çelik levhalardan oluşur. Buna karşılık farklı yük ve taşımacılık şekillerine özel tasarlanmış konteynerlar  da vardır. Gıda ürünlerinin korunabilmesi için soğutuculu konteynerlar kullanılır. Sıvı ürünlerin taşınması için, içine bir tank yerleştirilmiş konteyner modelleri mevcuttur. özellikle gemi taşımacılığında, konteyner limanlarında yüklerin rahat boşaltılabilmesi için tavanı olmayan konteyner modelleri ile duvarları katlanabilir modeller görülebilir.

 • Konut Konteynerleri

Konteyner pazarında, konutlar için farklı ebat ve özelliklerde konteyner konutlar kullanılabilmektedir. Sıklıkla 3*7, 3*8 ebatlarında konteyner konutlar, konteyner pazarında yer alabilmekle beraber, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre daha büyük ya da küçük tasarımları bulmak mümkündür. Bununla birlikte, kullanıcıların özel ihtiyaçlarına yönelik, özel tasarım konteyner konutlar yaptırmaları mümkündür. Kullanıcılarının ortalama on gün içinde içine yerleşebildikleri konteyner konutlar, kullanıcılarına pratik ve sağlam bir yaşam alanı sağlayabilmektedir.

 • Duş ve Tuvalet Konteynerleri

Konteyner pazarında ürünlerin çeşitlenmesinden sonra karşımıza en sık çıkan tiplerden biri duş ve tuvalet konteynerlarıdır. özellikle plajlarda, Türkiye’de de yıllardır kullanılan, duş ve konteyner yapıların kullanım alanları sürekli gelişim göstermektedir. Taşınabilir ve pratik oluşları, hem de alana yeni bir tuvalet sistemi kurmaktansa daha ekonomik oluşları sayesinde tercih edildikleri alanlar artmaktadır. Festivallerde,  çarşılarda, rahat ve pratik konteyner duş ve tuvalet yapılarına artık daha sık rastlanmaktadır.

 • Ofis Konteynerleri

Konteyner pazarı nda, özellikle büyük firmalar, son yıllarda ofis konteynerlarına ilgi göstermektedirler. İş sektörlerinin her geçen gün  yeni ürün ve pazarlama stratejileri ile değişim gösteriyor olmaları, iş yeri sahiplerinin sabit betonarme sistemler yerine mobil konteyner yapılarına yönelmelerinde artış sağlıyor.

Konteyner pazarı, özellikle ofis ve konut konteynerlarında kullanıcıya çok güzel imkanlar sunabilmektedir;

 • Özel tasarım konteyner konut ve ofisleri, kullanıcının kişisel zevklerine ve alışkanlıklarına özel imkanlar sağlayabilmektedir.
 • Normal bir konut ya da ofise göre çok daha uygun fiyatlara alıcıyla buluşabiliyor. Taksitlendirme imkanları verilmektedir.
 • Çok büyük farklar oluşmadan, tekrar satılabilmekte ya da kiralanabilir.
 • Kullanıcının istediği bölgeye kurulup, taşınabilmektedir. Kurulumu, temel dahil, 5-10 gün içinde tamamlanabilmektedir.
 • Yalıtım ve güneş enerjisi gibi ek özelliklerle ekonomik ve kendi kendine yetebilen konteynerlar kurulabilmektedir.

Konteyner pazarı her geçen gün büyüyerek, sosyal yaşamda yer alan bir piyasa yaratmaktadır. Taşımacılık sektöründe yer edinerek başlayan konteyner pazarı, bugün, çok daha geniş bir kullanım alanında kullanıcılara hizmet etmektedir. Kullanıcılar ev ve ofis için konteyner yapıları daha fazla tercih etmeye başlamışlardır. Festivallerde, gezi alanlarında, plajlarda tuvalet ve duş hizmeti için konteyner yapıların kullanımı yaygınlaşmıştır. Tanıtım stantlarında ve belediye hizmetlerinde konteyner yapılar sıklıkla kullanılmaktadır.

Konteyner denildiği zaman akla ilk gelen noktalardan bir tanesi ticaret ve taşımacılık olmaktadır. Aslına bakılırsa konteyner kullanımının bu alanlar ile sınırlı olmadığının farkına varılması gerekmektedir. Tek oda konteyneri bu alternatif alanlar içerisinde bulunmaktadır. Barınma ihtiyacının karşılanması günümüz dünyası içerisinde çok zor karşılanan bir noktaya gelmiştir. Tam da bu nedenle tek oda konteyneri bazı aileler için kurtarıcı olan bir özelliği içerisinde barındırmaktadır. Afet zamanlarında da konteynerları bir barınma aracı olarak kullanmanın aslına bakılırsa ne denli önemli bir nokta olduğunun çok daha net bir biçimde farkına varılmaktadır. İnsani yönü bu denli fazla olan tek oda konteyneri farklı amaçlara da hizmet edebilmektedir.

Tek oda konteyneri ihtiyaca göre farklı boyutlara sahip olabilmektedir. Kişilerin üretici firmaya konteynerin ne için kullanılacağı ile alakalı bir dönüt vermesi yeterli olacaktır. Geçmiş senelerde bazı klasik standart konteyner ölçüleri bulunmaktaydı ve kişilerin talepleri ne olursa olsun bu ölçüler üzerinden konteynerların hazırlanmasına devam edilmekteydi. Mevcut durumun ise bu biçimde olmadığının altını çizmek gerekmektedir.

Konteyner Çeşitleri

Ticaret alanında kullanılan konteyner araçlarının türleri her geçen gün değişmeye ve artmaya devam etmektedir. Kişilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak konteynerlara ek özelliklerin koyulması yeni konteyner türlerinin ortaya çıkmasını tetikleten alt başlıklar arasında bulunmaktadır. Piyasada ticaret ile uğraşan ve taşımacılığı meslek olarak benimsemiş kişiler tarafından en çok tercih edilen konteyner türleri şu biçimde sıralanmaktadır;

Bu seçeneklerin sahip oldukları özellikler konteynerların fiyatlarının en büyük belirleyicisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda belirtilen konteyner türlerinden bazıları ticaret içerisinde kullanılmaktadır. Ticaretin aktif bir yapıya sahip olması için ulaşım ağlarının düzgün kurulması gerekmektedir. Konteynerlar ulaşım ağlarının düzenli bir biçimde işlemesi için gerekli olan en önemli noktalardan bir tanesidir. Tek oda konteyneri vasıtası ile ticaret işlemleri gerçekleştirilmese bile kişilerin barınma ihtiyaçları çok steril ve hoş bir biçimde gerçekleştirilmektedir.

Şantiye Konteynerları

İnşaat alanları içerisinde hem mühendislerin hem de inat içerisinde çalışan kişilerin kalacak yer ihtiyacı duyduğu herkes tarafından bilinen alt başlıklardan bir tanesidir. Kişilerin açık bir alan içerisinde barınma ihtiyacının karşılanması ve sağlık koşulları bakımından da iyi bir yapıya sahip olunması için tek oda konteyneri cinsinin kullanılması en uygun olan noktalardan bir tanesidir. Kişilerin fazlalığına göre odanın büyüklüğü ve ayrıca oda sayısı da net bir biçimde artırılabilmektedir. Tek oda konteyneri çok farklı hizmetler ile donatılabilmektedir. Bu hizmetlerin başında da tuvalet ve duş ihtiyacının karşılanması için gerekli olan çalışmalar yer almaktadır. duş ihtiyacının karşılanması ve tuvalet ihtiyacının sorunlara neden olmaması için bu tür konteynerların bir gereklilik olarak görülmesi organizasyon sahipleri tarafından vurgulanması gereken noktalardan bir tanesidir.

WC Konteyneri

Toplu bir biçimde eğlenilen konser gibi etkinliklerin sağlıklı bir biçimde sürdürülmesi için uygulamayı ortaya koyan kişilerin tuvalet ihtiyacının nasıl karşılanacağı konusunda bir girişimde bulunması gerekmektedir. WC konteynerlarının konser alanları çerisine yerleştirilmesi ile beraber kişilerin sağlıklarını ikinci plana atmadan eğlenceli bir ortamın sağlanması mümkün kılınmaktadır. Konser alanının büyüklüğü ve katılacak kişi sayısı ile doğru orantılı olarak konteynerların büyüklükleri de değişime tabi tutulmaktadır. Başlı başına bir WC konteyneri almak istemeyen kişiler satın aldıkları konteynerların bir kısmının tuvalete ayrılmasını talep edebilirler.

Kurulumlarının hızlı olması, zeminle bağlantılı olarak kurulması ve defalarca kez kullanılabilmesi gibi özelliklerinden ötürü genellikle yapı ve inşaat alanında kullanılan tek odalı konteynerler rahatlık ve kullanım şekliyle en çok tercih edilen konteyner türüdür. Kapısıyla, penceresiyle, elektrik ve sıhhi tesisatıyla taşınabilir bir ev görevi görürler. İç döşeme planıyla, boyutuyla ve sağlam bir yalıtımla tek odalı konteynerleri ofis kullanımında da görmek mümkündür. Konteynerler ile karşılaştırıldığında ihtiyaca göre kullanılması en uygun olan tür yine tek odalı konteynerdir. Tek odalı konteynerlerin yeri geldiğinde ev, yeri geldiğinde ofis ayrıca deprem, heyelan vb. afetler gibi hadiselerde ise bir nevi barınak görevi görmesinin nedeni de budur. İçinde isteğe bağlı olarak tuvalet ve banyo da bulundurulabilir. Tek odalı konteynerlerin yapımında kullanılan malzemeler ise, bu konteyner türünün kalitesi hakkında bize bilgi vermektedir.

Tek Odalı Konteynerin Bölümleri ve Kullanılan Malzemeler

 1. Dış Duvarlar: Trapez baskı uygulanarak mukavemet verilen DKP sac veya toz boyalı galvaniz sac tercih edilir.
 2. İç Duvarlar: İç duvarlarda da tercih edilen DKP sacın iç kısmında ısı ve ses yalıtımı amacıyla strafor kullanılır.
 3. çatı Kaplaması: Bu bölümde ise genellikle kullanılan trapez kesitli galvaniz sac yağmur suyunun konteynerin içinde bulunan yağmur oluklarından dışarı çıkmasını sağlar. Kullanılan maddenin sağlamlığı, tek odalı konteynerin kar ve rüzgar yükü dayanıklılığıyla doğru orantılıdır.
 4. Taban Kaplaması: Genellikle çelik karkas üzerine belirli bir ölçüde betopan (çimento esaslı yonga levha) vidalanmasıyla ve onunda üzerine pvc mineflo kaplanmasıyla oluşturulur. Tek odalı konteynerin göze hitap etmesi istenirse süpürgelik döşenebilir.
 5. Tavan Kaplaması: Kaplamada genellikle lambiri kullanılır, sac ve lambiri arasına ise ısı ve ses yalıtımı için cam yünü döşenir. İsteğe bağlı olarak lambiri yerine suntalem veya alçıpan da kullanılabilir.
 6. Kapılar: Dış kapılarda toz boyalı sacdan preslenmiş izolasyonlu sac veya özel şekillendirilmiş DKP sac kullanılır. İzolasyon malzemesi olarak ise genellikle strafor kullanılır. Varsa iç kapılarda ise ahşap, MDF veya Amerikan Panel kapılar tercih edilir.
 7. Pencereler: Tek odalı konteyner pencerelerinde PVC tek cam, ısı kaybına önem verildiğinde ise isteğe bağlı olarak PVC çift cam kullanılır.
 8. Elektrik ve Sıhhi Tesisat: Bir nevi yaşam alanı olarak kullanılan tek odalı konteynerin olmazsa olmazı olan elektrik ve sıhhi tesisat, gizli olarak sıva altına yapılır. Konteynerin uygun noktalarına elektrik ve telefon prizi yerleştirilir. Aydınlatmanın yeri olarak ise genellikle tavan ve kapı üstü tercih edilir. Sıhhi tesisatta ise PVC beyaz boru kullanılır.
 9. İç Aksamlar: Yerleşim projesine göre isteğe bağlı olarak kullanılacak olan iç aksamlar; duş teknesi veya duşa kabin, lavabo, klozet ve mutfak eviyesidir.

Tüm bu özellikleri ile kullanıcılarına ufak bir ev rahatlığı verecek olan tek odalı konteynerler düşük maliyetlidirler. Kullanılan malzemeye göre kullanıcılarına yüksek kalite seçeneği sunar, kolay sevkiyat ve her türlü iklim koşuluna dayanıklılık gibi özellikleriyle en çok tercih edilen hazır yapılar olması nedeniyle yapı ve inşaat sektörünün vazgeçilmezidir. Dikkat edilmesi gereken hususların başında ise konteynerin konulacağı zeminin sağlamlığı ve düzlüğü gelir, aksi takdirde kapı ve pencerelerin kullanımında sorun yaşanacağı gibi, başka problemlere de neden olabilir. Konteynerlerin uzun süreli kullanımlarının sağlanması için düzgün bir beton zemine veya belirli aralıklı kısa kenar ölçülerinde takozlar üzerine konulmalıdır. Bu hususlar dikkate alındığında tek odalı konteynerler uzun ömür ve rahat kullanım sağlar.

Yaşam konteyneri denilince akla içinde yaşanabilen konteyner türleri gelmektedir. Bu tür konteynerler inşaat sektörünün doruk noktaya ulaştığı ülkemizde, yaşam konteyneri insanların yaşam alanlarını yapma konusunda karşımıza çıkıyor. Maliyeti bakımından olduğu kadar konforu ile de basit veya konforlu şekilde yaşam konteyneri de karşımıza çıkmaktadır. İnsanların barınma ihtiyaçlarının daha çok ortaya çıktığı ortamlarda prefabrik yapılar olarak ortaya çıkıyor.

Yaşam konteynerleri hangi amaçlarla kullanılır?

Yaşam konteyneri kullanma alanları oldukça geniştir. Hele hele deprem bölgesi olan ülkemizde, yaşam alanlarının oluşturulması için yaşam konteyneri adı verilen barınma türünün de ortaya çıkması ve bir boşluğu doldurması gereği ortaya çıkmıştır. Depremde yıkılan evlerin, konutların mağdur ettiği insanlar, belki kendi çabalarıyla veya devletin desteğiyle daha çabuk ve daha maliyeti az olan yaşam konteynerini yaparak barınma zorunluluklarına çare bulmuşlardır. Tüm bunlarla birlikte halkımız tarafından prefabrik ev olarak da adlandırılan yaşam konteynerleri, ihtiyaç karşısında çeşitli konforda yapılabilme özeliğine de sahiptirler. Eğer sadece barınma hizmeti için düşünülürse ve bir doğal afet sonucu bu konteynerde kalmak zorundaysanız çok basit şekilde yapılabilir.

Bunların maliyetleri de çok ucuz olur. Ancak eğer hakikaten de zevkiniz için yaşam konteyneri yapmak ve burada zevk içinde yaşamak isterseniz o zaman maliyetlerin de artması çok normaldir. Lüks şekilde yaşayacak konteyner isterseniz tek katlı olabileceği gibi, isterseniz çok katlı olarak da karşımıza çıkabilir. Yük taşıma konteyneri gibi ebatlarının hemen hemen birbirine benzediği türde olmayan bu tür konteynerler istendiği zaman çok geniş alanları da kaplayabilir. Bununla birlikte yaşam ünitesi olarak kullanılan bu türler şantiyelerde, fabrikalarda, atölyelerde, sağlık ünitelerinde, lokantalarda da karşımıza çıkabilir. İçinde insanların yaşadığı her yere yaşam ünitesi dediğimize göre, içinde insanların yaşadığı konteynerin türlerine de aynı ismi vermemizde bir sakınca yoktur. Yukarıda saydığımız yaşam yerlerinde kurulan konteyner türlerine yaşam konteyneri denir.

Bu tür konteynerler istendiği genişlikte ve yükseklikte yapıldığı gibi, lüks yaşam konteynerlerinin malzemeleri de diğer konteyner türlerine benzemez. Bunların üretiminde kendine özgü malzemeler kullanılır. Bu da isteğe göre değişimlere de uğrayabilir. İstenirse ısı yalıtımlı konteynerler tercih edilebileceği gibi, istenirse bu özellik istenmeyebilir. Ancak istenirse kullanılan malzemeler de değişiklikler olur.

Isı yalıtımı için strafor da kullanılır. İsteğe bağlı olarak strafor örneğindeki gibi birçok malzeme bu konteynerlerin yapımında kullanılabilir. Değişmeyecek tek malzeme iskelettir. İskeletler muhakkak çelikten yapılmalıdır. Nedeni ise biraz önce depremden bahsettiğimiz gibi sarsıntılara ve darbelere dayanıklı olmasından ileri gelir. Bununla birlikte eğer ihtiyaca göre hemen bir yaşam konteyneri yeri kurulacaksa daha az konforda konteynerler de kullanılabilir. Hatta içinde yaşanacak konteynerler çok lüks olarak düşünülmüyorsa, ikinci el yük konteynerinden bozulma yaşam üniteleri de kurulabilir. Şartiyelerde, tuvalet ve banyo konteynerlerinde ikinci el yük konteynerlerinden yararlanılabilir. Bunlara kapı ve pencere takmak, Bir iki ranza koymak yeterli olacaktır. Yalnız bu türlerin odaları, mutfak, banyo gibi yerleri bulunmaz. Onlar için de ayrıca konteynerler bulunarak tuvalet banyoya çevrilebilirler. Bununla birlikte bu tür konteynerlerle tatil yörelerinde sık sık karşılaşılır.

Tatil köyleri konteynerden oluşturulabilir. Yaşam konteyneri çeşitleri de ikiye ayrılır. Birincisi tek olarak üretilerek müşterilere sunulur. İkincisinde ise çoklu bir sürü konteyner birbirine eklenerek yaşam ünitesi oluşturulur. Tüm bunlarla birlikte ihtiyaç halinde bu yaşam üniteleri ilk bakıldığında insanların en kolay şekilde yapıp içinde barınabilecekleri bir yaşam alanıdır. çok kısa sürede hazırlanabilmesi zaman bakımından da insanların önceliğini oluşturmaktadır.

Aktim olarak sizlere hizmet sunmaktan mutluluk duyarız. Bizleri 7 gün 24 saat arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.