Özel Tasarım Konteyner

Özel Tasarım Konteyner

Tasarımları tamamen size ait olabileceği gibi üretim yapan firmalardan da tahsis edebileceğiniz konteyner tiplerine özel tasarım konteyner denir. Teknolojinin ilerlemesiyle her türlü ihtiyacınıza çözüm getiren bu konteyner çeşitleri, dünyaca ünlü sanatçılar, sporcular, hatta konteynerden ev inşa etmek isteyen herkes tarafından kullanılmaktadır.

 

Tam bir sanat eseri olarak tasarlanan özel tasarım konteyner çeşitleri şu şekildedir;

  • Tek katlı konteyner
  • Çift katlı konteyner
  • Yemekhane konteyner
  • Bekçi konteyner
  • Prefabrik ev konteyner
  • Lüks ev konteyner

Gibi çeşitleri olan özel üretim bu konteynerler kolaylıkla taşınabilir yapıya sahiplerdir. Eğer ucuz maliyetli kendi evinizi kendiniz çizmek ve yapılaştırmak istiyorsanız bunun en kolay yollarından biri özel tasarım konteyner yöntemidir. Çalıştığınız mimarınıza çizdirerek ya da kendi yeteneklerinize güveniyorsanız çizdiğiniz şekilde üretilecek olan konteyneri satın alarak dilediğiniz yere nakil ettirebilirsiniz. Kısa sürede açılıp kapanma özelliği sayesinde çekicinizin arkasına montelenebilir ya da taşıma firmaları ile gidebilirsiniz.

Şantiyelerin düzensiz ve çirkin bir görünüm almasını engellemekte ilk akla gelen özel tasarım konteyner çözümü büyük alanlar ve ofisleriniz için çift katlı olarak da üretilebilmektedir. Bu sayede kazandığınız alan iki katına çıkarak, bir katını ofis işlemleri ve yazıhane, diğer katını dinlenme ve ya bekleme salonu olarak kullanabilirsiniz. Tasarımı sadece size ve zevklerinize kalan bu konteyner çeşidi sadece şantiyelerde değil, birçok alanda hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin alanı olmayan fabrika ve ya sanayi kuruluşlarının cafe, büfe, yemekhane gibi ihtiyaçlarını da özel tasarım konteyner çözümü gidermektedir.

önemli ihtiyaçlardan olan geçe bekçiliği için maliyeti az ve tüm ihtiyaçları bir araya toplaması ile ünlenen bu konteynerler bulunduğunuz iklimin özelliklerine göre yalıtımdan ve ya kesilerek havadar olması sağlanan bir mekâna dönüştürülebilir. Ayrıca alındığı firma tarafında ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenen özel tasarım konteyner genellikle ülkelerin ordu kamplarında kullandıkları bir yapıdır. Bu yapılar askeri kuvvetler için diledikleri şekilde tasarlanarak her ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Aynı zamanda konser verecek olan sanatçı ve grupların da ihtiyaçlarına göre üretilen, isterler ise içlerinde seyahat dahi edebilecekleri özel tasarım konteyner seçenekleri mevcuttur.

Sadece büyük kuruluşlar ve sanatçılar ile sınırlı olmayan bu yöntem, doğal afetler sırasında sığınak olarak da kullanılabilmektedir. Özellikle ülkemizde gerçekleşen büyük Marmara Depremi sonrası tasarlanan ve hızlı bir şekilde üretilen özel tasarım konteyner çok sayıda deprem mağdurunun hayat tutanağı olmuş. Kimi insanlar aylarca kimileri ise burada yıllarca yaşamlarını devam ettirmiştir.

Prefabrik ev olarak da isim yapan bu tarz konteynerler, aynı zamanda hem lüks hem de doğa yaşamınızın bir parçası olabilmektedir. Bulunduğunuz bölgede kalıcı iseniz zemine sabitlenen özel tasarım konteyner eğer sürekli seyahat halinde olacaksanız kolayca bulunduğu yerden hareket edebilir halde olacaktır.

Kendinize tasarladığınız lüks evinizin içine cam pencere, Wc&Duş, mutfak, yatak odası, hatta yüksekliğini fazla tasarladığınız konteynerler de çift katlı villa tarzı bile şekillendirme yapabilirsiniz. Sizin yapmanız gereken istediğiniz ölçüleri, yapı malzemesinin özelliklerinizi, yaşayacağınız iklime göre soğuk ya da sıcak maddelerin kullanımını üretici firmaya bildirmektir. Kısa süre içerisinde üretilen ve dayanıklılığı ile ilk sırada gelen bu konteyner çeşidi, günümüzde pek çok insan tarafından kullanılan ve oldukça kullanışlı bir yapıdır. Çimento, tuğla, gibi uğraştırıcı yapı malzemeleri olmayan, kısa sürede ve belki de daha dayanıklı olan bu konteyner çeşidi hayatınızı kolaylaştırmak ve internette olan pek çok seçenekle, diğer işlerinize ve sevdiklerinize daha çok vakit ayırmanız için sadece birkaç tık uzağınızdadır.

Mutfak konteyneri, tank konteyneri, su arıtma konteyneri, yağ atık konteyneri, tıbbi atık konteyneri, mini fabrika konteyneri, atölye konteyneri, güneş panelli konteyner, ISO yaşam konteyneri, Offshore konteyner, iki açılır konteyner gibi bir çok özel üretim konteyner çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca özel üretim konteyner deyince aklımıza gelebilecek her şey için imalatçıları konteyner yapabilir. Özel üretim konteyner denilince mutfak konteyneri de aklımıza gelir.

Ancak mutfak konteyneri denilince evimizdeki mutfaklar gelir. Fakat evimizdeki mutfaklarla mutfak için kullanılan konteyner birbirleriyle ilişkili değildir. Mutfak konteyneri özellikle şantiyelerde, lokantaların mutfaklarının yetmediğinde yardıma yetişir. Bir diğer ise tank konteyneridir. Tank konteynerler kimyasal madde ve çeşitli sıvı taşımak maksadıyla özel üretim konteyner olarak üretilirler.  Su arıtma konteyneri de bu sınıfa girer. Bu konteynerlerin su arıtma sistemi olarak üretilir. Bu konteyner türü daha çok yer tasarrufu, montaj ve çalıştırma kolaylığı ve işçi çalıştırmanın zor olduğu bölgelerde tercih sebebidir. Bu konteynerlerde bina için harcama yapmaya gerek kalmaz ve konteynerin izalosyonlu olması avantaj sağlar. Yağ atık konteynerleri ise fabrikalar, lokantalar için özel üretim konteyner sınıfına girer. Fabrikaların ve lokantaların atık yağlarını kanalizasyona karıştırmamaları ve çevreye dökerek çevre kirliliğine neden olmamaları için üretilir. Tıbbi atık konteynerleri de hastanelerde, sağlık ocaklarında özel kliniklerde bir defa kullanılabilen malzemelerin atıldıkları bir nevi çöp konteynerleridir.

Bunlar da özel üretim konteyner çeşitlerindendir. Mini fabrika konteynerleri de bu sınıf konteynerlerdir. Bu özel üretim konteyner çeşidi de fabrikalarda eşya ve bunun gibi malzemeler koymak için üretilirler. Atölye konteynerleri de aynı amaçla yapılırlar. Güneş panelli konteynerler ise güneş enerjisi üretmek için yapılan konteyner çeşitlerindendir. Bu tür konteynerler güneş enerjisi üreterek elektrik kesintilerinde, site aydınlatma gibi işlerde kullanılırlar. Bunlar da özel üretim konteyner sınıfına girerler. Bu kabinler için güneş olmasa bile günışığı yeterlidir. Gündüz ürettikleri enerji ile akü şarjı yapılır ve bu enerji elektrik olarak kullanılır. ISO yaşam konteyneri ise ev konteyner ile aynıdır. Yani insanların konut ihtiyacını karşılamak için ev düzeninde yapılır.

Bu konteynerlerde odalar, mutfak, banyo ve tuvalet de bulunur. Hatta iki katlı konteyner evler de vardır. Bu konteynerler de özel üretim konteyner çeşitlerindendir. Offshore konteynerlerin kullanım yerleri oldukça geniştir. Bu konteyner tipi yük taşımak için yapılan konteynerdir. Uluslararası ve şehirler arası taşımacılıkta standartlara uygun yapılırlar. Offshore konteynerler de özel üretim konteyner sınıfındandır. Bu konteynerlerle taşınan ürünler de sorunsuz şekilde taşınabilir. Özel üretim konteyner denilince iki açılır konteyner çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar normal boyuttadırlar ancak içine konulacak malzeme veya eşya almayacak olursa yandan kapağı açılarak genişleyebilirler.

Bu özel üretim konteyner yapan firmalara sipariş olarak verilebileceği gibi yukarıda saydığımız özel konteynerler bu firmalar tarafından yapılarak müşterilerinin beğenisine de sunulabilirler. Ancak konteyneri kendiniz düzenlemek isterseniz özel sipariş vererek de bu tür konteynerleri de yaptırabilirsiniz. Bu tür konteynerler dışında sizin istediğiniz, başka bir amaçla kullanabileceğiniz konteynerleri de firmalara sipariş vererek yaptırabiliriz. Hatta özel istekle yapılabilen konteynerlere istediğimiz özellikleri de ekletebiliriz. Dışına veya içine bir şeyler monte etmek istiyorsak konteyneri yapacak firmaya söylenerek bunun için de özel eklemeler istenebilir. Ancak bu tür konteyner istiyorsanız imalatçıya sipariş vermeden önce piyasalardaki konteyner yapan firmaları incelemenizde yarar vardır çünkü özel üretilen konteynerler, belki de standart üretilen konteynerlerden ücret olarak daha fazla olabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir